Cukorbetegségekről - szerapisz-med

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Cukorbetegségekről

Cikkek

Mit Kell tudni A cukorbetegségről





A cukorbetegségnek nevezett kórkép lényege a vércukorszint szabályozásának  károsodása, amely a vércukor emelkedését eredményezi. Létezik korábban fiatalkorinak, vagy inzulinfüggőnek nevezett, (1-es típusú) diabétesz, valamint időskorinak, vagy nem inzulinfüggőnek is nevezett (jelenleg 2-es típusú) cukorbetegség. A két kórkép a feltételezett hasonlóság ellenére mégis nagyon különböző, egyetlen közös vonásuk, hogy a betegség lefolyása során mindkét esetben vezető tünetként magas vércukorszint jelenik meg.



A cukorbetegség korai felismerését leginkább az akadályozza, hogy tünetei igen szegényesek. A mérsékelten emelkedett vércukorszint érdemi panaszt nem okoz.
Nagyobb vércukor emelkedés esetén jelennek meg az első tünetek. A nagy mennyiségű cukrot a vese nem képes visszatartani, a cukor a vizelettel távozni kezd a szervezetből, ennek következtében a vizelet mennyisége megnő. A testnedvek mennyiségének csökkenése szomjúság kialakulását eredményezi, ezért a cukorbetegek állandóan isznak és sok vizeletet ürítenek. A cukorral a vesén át kiürített energia fogyáshoz vezet.

A cukorbetegség klasszikus tünetei a megnövekedett vizelet mennyiség, a fokozott folyadék felvétel az állandó szomjúság érzet miatt, valamint a más okokkal nem magyarázható fogyás. Ezeken kívül előfordulhat még étvágytalanság, hányinger, hányás, homályos látás. Nehezen gyógyuló, időről-időre visszatérő fertőzések is cukorbetegségre utalnak. Lábikra görcs, kézujjakon zsibbadás jelentkezhet.

Azonban óriási probléma, hogy a leggyakrabban előforduló 2-es típusú cukorbetegség nagyon gyakran évekig tünetmentes, tünetszegény maradhat, és csak valamilyen szövődmény kialakulása folytán derülhet rá fény. A szívizominfarktuson átesett betegek 10-15%-ánál, a vesebetegek felénél utólag cukorbetegséget állapítanak meg

A cukorbetegség klinikai tünetei az alábbiak lehetnek:

Általános tünetek: fáradtság, teljesítménycsökkenés.
Emelkedett vérinzulin szint miatt kialakuló tünetek (a 2-es típus kezdeti fázisa): farkasétvágy, izzadás, fejfájás.
Magas vércukorszint miatt jelentkező tünetek: nagy mennyiségű vizelet gyakori ürítése, szomjúság, nagymértékű ivás, fogyás.
Folyadék és elektrolitháztartás zavar miatt jelentkező tünetek: éjszakai vádligörcsök, látászavarok (a szemlencse víztartalmának változása miatt).
Bőrtünetek: viszketés (gyakran a nemi szervek és a végbél környékén), bakteriális és gombás bőrfertőzések, vöröses arcszín.
Potencia- vagy menstruációzavarok.
A magas vércukorszint (kezeletlen betegeknél) különböző szövődményeket okozhat, amely lehet akut (hirtelen kialakuló) vagy hosszú ideig tartó egyenetlen, ill. magas vércukorszint esetén megjelenő komplikáció.

Akut komplikáció a diabéteszes kóma, melyet az inzulin hiánya, illetve különböző okokból történő aluladagolása okozhat. Ez a cukorbetegség legveszélyesebb komplikációja, életveszélyes állapot. Az esetek 25%-ában a cukorbetegséget éppen a diabéteszes kóma kapcsán ismerik fel.



                                                                                                                                                           Dr. Szigeti Sándor

 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz